Perfumy są w pewnym sensie jak twoja druga skóra, masz się w nich czuć doskonale niezależnie od okoliczności. I to właśnie słowo okoliczności ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. To w pierwszym rzędzie sytuacja decyduje o tym, po który flakonik z zapachem powinnaś sięgnąć. Źle dobrany zapach może w najlepszym przypadku sprawić, że nie będziesz się czuła wystarczająco atrakcyjnie, w najgorszym, wprowadzi twoje otoczenie w konsternację.
Perfumy na co dzień to takie, które będą odpowiednie do pracy, na zakupy, lunch czy spacer do parku. Możesz z nich także śmiało korzystać podczas wycieczek, choć przecież nie są to sytuacje codzienne. Zapachy takie sprawdzą się także podczas popołudniowego spotkania z przyjaciółmi.
Perfumy damskie do pracy...
Coraz większą rolę przykładamy do budowania własnego profesjonalnego wizerunku. Perfumy mają w tej kwestii niemały udział. Aplikacja dobrze dobranego zapachu sprawia, że czujemy się zadbane, pewne siebie, atrakcyjne. Ale łatwo w tym zakresie przesadzić. Pamiętaj praca to nie klub! Przed nałożeniem zapachu warto przypomnieć sobie kilka prostych wskazówek.
Im mniejsza jest odległość pomiędzy tobą, współpracownikami i klientami tym łagodniejsze powinny być zapachy. Szanuj przestrzeń innych ludzi, nie wkraczaj w nią zbyt nachalnym zapachem. Jeśli pracujesz w jednym pokoju z innymi osobami, obsługujesz bezpośrednio klientów, zachowaj umiar tak w zakresie doboru, jak i aplikacji. W takim przypadku najlepsze będą delikatne, świeże zapachy, wystarczy także tylko kilka psiknięć atomizerem.
Doskonale w roli zapachów do pracy sprawdzą się cytrusy, jak cytryna, bergamotka, limonka czy grejpfrut oraz owoce takie jak jeżyna czy jabłko. Także nuty ozonowe, morskie są jakby stworzone do miłych, profesjonalnych kontaktów zawodowych. Z kwiatami należy zachować pewną ostrożność – wiele z nich, np. białe kwiaty, potrafią pachnieć bardzo intensywnie, wręcz odurzająco.
Oczywiście perfumy do pracy to nie tylko kwiatowo-owocowe świeżaki. Możesz także spokojnie sięgnąć po zapachy, które w swojej bazie mają nuty drzewne (cedr, drzewo sandałowe, a także zaliczane do tych nut wetiwerię czy paczulę). Ocieplają one kompozycję, sprawiając jednocześnie, że możesz z nich korzystać nie tylko latem, ale także gdy dni stają się nieco chłodniejsze.
W pracy sprawdzą się zapachy bliskoskórne, które przyjemność sprawią przede wszystkim tobie. Otoczenie powinno je poznać właściwie tylko w sytuacji podawania ręki, a więc bardzo bliskiego tzw. kontaktu społecznego. Gdy aromat twoich perfum czuć z odległości 2-3 metrów, stanowczo przesadziłaś z aplikacją.
Jeśli w pracy cieszysz się większą swobodą: masz własny gabinet, nie pracujesz wprost z klientami lub charakter działań nie narzuca biurowego i profesjonalnego looku, możesz sięgnąć po mocniejsze zapachy, takie jak wykorzystywane podczas popołudniowych spotkań z przyjaciółmi (patrz niżej).
Perfumy do pracy mają to do siebie, że ich stonowany, subtelny charakter sprawdzi się także w wielu innych zwyczajnych okolicznościach: podczas zakupów, podróży, spaceru, a nawet zajęć sportowych (choć tu ostrożnie z zapachami w ogóle). Zapachy dobre do pracy najczęściej będą także pasowały jako perfumy do szkoły czy na uczelnię.
Pamiętaj, jeśli nawet pachniesz zbyt delikatnie, to Twoje otoczenie z całą pewnością nie zareaguje negatywnie. Jeśli jednak Twój aromat jest zbyt mocny, musisz liczyć się z reakcją, która nie zawsze będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami.
Perfumy damskie na spotkanie...
Oczywiście są spotkania i... romantyczne spotkania. Dziś jednak pozostawimy na boku sercowe uniesienia i skoncentrujemy się na miłych towarzyskich spotkaniach z przyjaciółmi. Kawa z koleżanką, lody w ulubionej kafejce, popołudnie z pizzą to sytuacje, w których nie musimy sięgać po zapachy z przegródki wamp. Możemy jednak poczuć się zdecydowanie bardziej swobodnie i zrezygnować z „profesjonalnego” wizerunku.
W perfumach na spotkanie prym mogą wieść kwiaty, zioła, lekkie przyprawy. Odrobina orientu, słodkie owoce czy pyszności spod znaku „perfum gourmand” podkreślą lekki, niezobowiązujący charakter sytuacji. Im późniejsza godzina spotkania, tym perfumy mogą być mocniejsze. Warto jednak upewnić się, że kompozycja nie jest zbyt „uwodzicielska”, a w razie wątpliwości zawsze sięgnąć po delikatniejszy niż ostrzejszy zapach.
Na popołudniowe „zwykłe” spotkania polecamy zatem aromat melona, arbuza, truskawek, czarnych porzeczek, czereśni czy wiśni. Masz także do dyspozycji cały bukiet kwiatów: róże, jaśmin, kwiat pomarańczy, tuberozę, irys, frezje... Kompozycję „ochłodzą” nuty zielone: mięta, liście, a lekkiej słodyczy dodadzą pralinki, karmel czy kakao.
Spotkania z przyjaciółmi mogą być bardzo emocjonalne. Pasjonujący temat, smakowite ploteczki podnoszą nie tylko temperaturę dyskusji, ale także ludzkich ciał. Wówczas perfumy stają się zdecydowania bardziej odczuwalne, a przyjaciele są przecież blisko. Unikaj więc takich nutek jak aldehydy, słodkie akordy pudrowe, ostre nuty korzenne czy kadzidlane. Nawet jeśli przed wyjściem wydawały się niezbyt intensywne, temperatura doda im mocy!
Miłego dnia!