Jak przechowywać perfumy?

0
Dobre perfumy w rozsądnej cenie

Jak przechowywać perfumy, by cieszyć się nimi dłużej

Ulubione perfumy chcemy mieć zawsze pod ręką, gotowe do użycia. Niestety nieodpowiednie warunki mogą zaszkodzić naszym wonnościom. Jak uchronić drogocenne zapachy? Przeczytaj kilka naszych porad dotyczących przechowywania perfum.

Najważniejszy wpływ na perfumy mają temperatura, powietrze, światło oraz zanieczyszczenie biologiczne pachnącego płynu. Czynniki te (każdy z osobna i w połączeniu z innymi) mogą doprowadzać do zmiany właściwości: koloru, trwałości czy zapachu perfum. Gdzie zatem trzymać wonności, a jakich miejsc unikać?

Łazienka – wróg numer jeden

Perfumy to często spora inwestycja, dlatego warto przechowywać je tak, by móc się nimi cieszyć jak najdłużej. Niestety najpopularniejsze miejsca, gdzie trzymamy nasze zapachy, zazwyczaj niezbyt im służą. Takim miejscem jest z całą pewnością łazienka: tu kumulują się czynniki, których perfumy nie lubią: nieodpowiednia temperatura, wysoka wilgotność, a czasem także ostre światło.

Perfumy nie znoszą ekstremalnych temperatur – ani tych zbyt wysokich, ani zbyt niskich. Tymczasem w łazienkach lubimy utrzymywać przyjemne ciepło, często jest to najlepiej ogrzane pomieszczenie w domu. I nic w tym dziwnego - niewiele osób chce brać prysznic czy kąpiel w wychłodzonym pomieszczeniu.

Równie niebezpieczne dla perfum są szybkie i duże wahania temperatur, a o takie nietrudno w łazience, np. podczas gorącej kąpieli. Pamiętajcie, lepiej przechowywać perfumy w stałej temperaturze np. 20oC, niż narażać je na duże, sięgające kilkunastu stopni zmiany.

Lodówka – mroźna pułapka?

Perfumom najbardziej odpowiada klimat zbliżony do tego, który panuje w piwnicach z drogimi winami – czyli kilka, kilkanaście stopni Celcjusza. To właśnie dlatego kolekcjonerzy perfum często przechowują je w specjalnych chłodniach, gdzie utrzymywana jest stała obniżona temperatura.

Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, nie chodzi tylko o samą temperaturę, ale także o jej wahania. Stanowczo złym pomysłem jest trzymanie perfum przez noc w lodówce, a następnie zabieranie ich ze sobą do pracy. Taka praktyka może zniszczyć zapach nawet w kilka tygodni. A zatem jeśli już przechowujemy perfumy w lodówce, to róbmy to stale i wyciągajmy je rzadko, tylko w celu naniesienia na ciało czy ubrania.

Sypialnia – chować czy eksponować?

Dużo lepszym miejscem dla przechowywania wonności będzie sypialnia. Wiele osób utrzymuje w tym pomieszczeniu niższą temperaturę niż w pozostałej części mieszkania czy domu. Takie warunki są po prostu wymarzone dla perfum. Jeśli na dodatek pomieszczenie jest słabo oświetlone – np. stosujemy stale kotary – to właśnie znaleźliśmy prawdziwy raj dla ulubionych aromatów.

Nie stawiajmy perfum na parapecie! Tu mogą im zaszkodzić zarówno ciepło kaloryferów, jak i słońce. Co do zasady trzymamy zapachy z dala od źródeł ciepła i światła!

Perfumy najlepiej przechowywać w szufladzie czy zamkniętej półeczce i to na dodatek w kartonikach. To jednak może okazać się dla wielu zarówno niepraktyczne, jak i niepożądane. Przecież chcemy eksponować urocze, eleganckie flakoniki, w których zamknięto perfumy! W takim przypadku musimy po prostu zdecydować czy bardziej zależy nam na trwałości zapachu czy na doznaniach związanych z możliwością częstego spoglądania na ulubione flakony.

Perfumy przechowujemy zawsze na stojąco – tak aby płyn miał kontakt tylko ze szklanymi elementami flakonu.

Torebka – wygoda kontra trwałość

Często po prostu zabieramy perfumy ze sobą: w torebce czy kosmetyczce. Warunki panujące w takich miejscach mogą zaszkodzić aromatycznym płynom. Zimą narazimy zapachy na duże wahania temperatur, a latem - na upał. Nie mamy także większej kontroli nad wilgotnością powietrza. Specjaliści wskazują również, że perfumom szkodzi potrząsanie, a nawet hałas, o które w przypadku przenoszenia perfum w torebce nietrudno.

Co zrobić w sytuacji, jeśli chcemy mieć ulubione zapachy zawsze pod ręką. Najlepiej zabrać ze sobą jedynie trochę drogocennych wonności, aby nie narażać na „zepsucie” całego flakonu. Tutaj świetnie sprawdzi się praktyczny atomizer, do którego przelejemy lub „wpsikamy” pachnący płyn. Jeśli jednak nie masz takiego pod ręką, wystarczą nasączone perfumami patyczki kosmetyczne i woreczek foliowy ze szczelnym zamknięciem (np. strunowym). Po taką porcję perfum możesz sięgnąć zawsze, gdy tego potrzebujesz.

Jest jeszcze jeden praktyczny sposób – korzystaj z niewielkich perfumetek. Nasze charakteryzują się świetną trwałością, a ich prosty kształt pozwoli śmiało spakować je nawet do malutkiej torebki.

Flakonik – wszystko w Twoich rękach

Najlepsze dla perfum są opakowania szczelne, utrudniające zanieczyszczenie biologiczne płynu i jego kontakt z powietrzem. Twoje ulubione zapachy świetnie ochroni flakonik wyposażony w atomizer, którego nie można usunąć (odkręcić). Na dobrą sprawę w takim przypadku negatywna rola powietrza i zanieczyszczeń zostaje po prostu wyeliminowana.

Dla jasności dodamy tylko, że perfumom szkodzą takie składniki powietrza jak tlen, woda, tlenki azotu i tlenki siarki, ale również pyły czy kurz. Tlen w połączeniu ze światłem utlenia związki organiczne, a zanieczyszczenia dodatkowo psują perfumy.

Co jednak w sytuacji, gdy flakonik nie ma atomizera i możliwy jest bezpośredni kontakt płynu pozostającego w buteleczce z otoczeniem? Wówczas trzeba zachować ostrożność. Po pierwsze, należy dbać, aby pojemniczek był zawsze dobrze zamknięty. Po drugie, nie władajmy do buteleczki palców, nie przytykajmy wlotu buteleczki do opuszka czy innej części ciała, w celu nabrania płynu. Innymi słowy nie aplikujmy zapachu wprost z pojemniczka na skórę czy ubranie.

Lepiej wykorzystać jako pośrednika patyczek kosmetyczny, który po usunięciu waty może służyć jako mała pipeta. Nie jest to może rozwiązanie wygodne, ale dobrze sprawdzi się w przypadku dużych flakonów drogich perfum, gdzie zanieczyszczenie płynu może okazać się kosztowną stratą. Innym sposobem jest przelanie części perfum do opakowania z atomizerem i używanie ich na co dzień w „opakowaniu zastępczym”.

Dbajmy o nasze perfumy, a będą nam służyć przez długie lata!

Przeczytaj także: 5 rad jak używać perfum

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl