Perfumy drzewne

0
Perfumy drzewne

Zapachy drzewne - tajemnica sukcesu

Jeszcze niedawno zapachy drzewne były dedykowane przede wszystkim mężczyznom, ewentualnie wykorzystywane w perfumach uniseks. Teraz powszechnie pojawiają się także w perfumach dla kobiet, dodając im szlachetności i wytrawnej elegancji. Stały się tak popularne, że trudno dziś znaleźć zapach, który nie miałby w sobie chociaż pojedynczej nuty drzewnej.

Nuty drzewne występują głównie w bazie, choć można je także spotkać w nucie środkowej czy nawet głowy (drzewo różane). Zwykle nie są intensywne, lecz ich aromat może być na tyle charakterystyczny, że nadaje ton całej kompozycji. Drzewne nuty mają jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – wydobywają głębię innych składników.

Aromat suchego lub świeżego drewna oraz żywic tworzy aurę tajemnicy, magii, niesamowitości. Nuty drzewne są mocną zróżnicowane, od ostrych, mszystych, ziemistych, po delikatne miękkie, wręcz mleczne.

Wzbogacone słodkimi aromatami owoców czy kwiatów nuty drzewne wspaniale odnajdują się w pachnidłach dla pań. Chętnie łączy się je z bergamotką, kwiatem pomarańczy, różą czy jaśminem. Wspaniale współgrają z nutami herbacianymi. Natomiast w towarzystwie mocnych przypraw, tytoniu i orzeźwiających cytrusów tworzą wyborne kompozycje dla mężczyzn – zarówno klasyczne, jak i nowoczesne.

Perfumy drzewne w zależności od wykorzystanego składnika działają wyciszająco, łagodzą stres i poprawiają humor. Mogą także dodawać energii i pewności siebie.

Najpopularniejsze nuty drzewne

Jednym z najpopularniejszych zapachów drzewnych jest cedr. To aromat surowy, nieco ostry, który może nas pięknie przenieść do czasów dzieciństwa. Wielu osobom będzie się on bowiem kojarzył z nowymi kredkami. Cedr jest chętnie wykorzystywany zarówno w kompozycjach dla Panów, jak i Pań.

Zupełnie inne doznania niż cedr, zapewnia drzewo sandałowe. Jego kremowy, wręcz mleczny aromat, działa jak afrodyzjak. Sandałowiec jest też doskonały utrwalaczem. Kobiety chętnie sięgają po perfumy z drzewem sandałowym. Czyżby instynktownie chciały być jak Kleopatra, która uwodziła właśnie tym aromatem?

Mówiąc o zapachach drzewnych nie sposób nie wspomnieć o oudzie. Żywica drzewa agarowego jest niezastąpionym składnikiem perfum arabskich, coraz chętniej i powszechniej wykorzystywanym także do produkcji perfum w naszej części świata. Balsamiczny, intensywny zapach oudu to efekt walki drzewa Aquillaria z grzybami. Zainfekowane drzewo broni się wydzielając tak pożądaną w przemyśle perfumeryjnym czarną żywicę. Oud potrafi całkowicie zdominować pachnącą kompozycję.

Do nut o drzewnym profilu zalicza się także wetiwer i paczuli, które bynajmniej drzewami nie są. Wetiwer to trawa o nietypowym systemie korzeniowym. To właśnie z korzeni pozyskuje się ten dość specyficzny aromat. Jest on korzenny, kadzidlany, ale także nieco słony, jakby lekko podgniły. Jego gorzki charakter przesądza o zastosowaniu – pojawia się głównie w kompozycjach dla Panów.

Zapach paczuli najczęściej bywa określany jako aromat starej piwnicy. O dziwo takie skojarzenie absolutnie nie ograniczają popularności tego zapachu, a wręcz przypisuje się mu właściwości afrodyzjakalne. Dymny, oczywiście drzewny aromat olejku paczulowego wykorzystywany jest jako utrwalacz, który zwiększa percepcję innych nut. Składnik pozyskuje się z liści byliny lub półkrzewu z rodziny jasnotowatych.

Jako ciekawostkę można przytoczyć także przykład nuty określanej jako drewno kaszmirowe. Cały problem tkwi w tym, że w rzeczywistości taka roślina nie istnieje. Jest to sztucznie stworzona w latach 70. cząsteczka o nazwie Cashmeran, o bogatym piżmowym, drzewnym zapachu (wyczuwalne są także owoce i nuty szyprowe). Skojarzenia z miękkością wełny kaszmirowej znalazły odzwierciedlenie w nazwie cząsteczki i nuty zapachowej.

Oczywiście to tylko niektóre wybrane nuty drzewne. Cała grupa jest bardzo rozbudowana i warto w niej chociażby wspomnieć mahoń, drzewo gwajakowe, brazylijskie drzewo różane, eukaliptus, sosnę czy świerk. Podgrupę dla nut drzewnych stanowią mchy, w tym mech dębowy, o którym więcej możecie przeczytać w artykule poświęconym perfumom szyprowym.

Składniki drzewne pozyskuje się zarówno naturalnie – poprzez macerację lub destylację z parą wodną, jak i odtwarza w warunkach laboratoryjnych. Ta druga metoda ma oczywiście na celu ograniczenie kosztów. Szczególnie chętnie odtwarza się więc najdroższe składniki jak oud czy drzewo sandałowe.

Najpiękniejsze perfumy drzewne

Zapachy drzewne można szybko zlokalizować na perfumeryjnych półeczkach. Wystarczy spojrzeć na kolory flakoników. Drzewne aromaty są najczęściej zamknięte w przeźroczystych lub żółtych buteleczkach. Mocniejsze aromaty damskie oraz aromaty męskie mają natomiast czarny kolor opakowań.

Wśród zapachów damskich warto sprawdzić drzewne nutki w Calvin Klein Truth (drzewo sandałowe), Dior Dolce Vita (drzewo różane, drzewo sandałowe, cedr) czy Dior Dune (drzewo różane, drzewo sandałowe, paczula, mech dębowy).

W męskich zapachach bogactwo drzewnych nut jest zdecydowanie pełniejsze. Elegancki mężczyzna może sięgnąć po Blue de Chanel (drzewo sandałowe, paczula, wetiwer, cedr), Terre d'Hermes (paczula, cedr, wetiwer) czy Boss Bottled (drzewo oliwne, drzewo sandałowe, wetiwer, cedr), by poznać pełnię mocy drzewnych aromatów.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl