Perfumy fougere

0
Perfumy fougere

Patrząc wstecz - krótka historia perfum fougere

Perfumy z rodziny fougere towarzyszą eleganckim mężczyznom już od grubo ponad 100 lat. Pierwszy, wyznaczający kanon, zapach powstał jeszcze w XIX wieku. Jego twórcą był Paul Parquet, a kompozycję opracowano w jednym z najstarszych francuskich domów perfumeryjnych Houbigant. Perfumy Fougere Royale łączyły w sobie świeżość i męskość. Nowa rodzina aromatyczna zawdzięcza tej kompozycji nie tylko nazwę, ale także właściwie niegasnącą popularność. W ciągu kilku dekad na rynku pojawiło się wiele pachnideł nawiązujących do Fougere Royale. Co ciekawe, nazwa może być nieco myląca: fougere oznacza z francuskiego paproć, tymczasem roślina ta nigdy nie była składnikiem klasycznej kompozycji.

Składniki perfum paprociowych - męska klasyka

Twórca kultowej kompozycji Paul Parquet wykorzystał do jej stworzenia zarówno składniki klasyczne: lawendę i mech dębowy, jak i naukową nowinkę – kumarynę.

Lawenda to pachnące koło napędowe całego francuskiego przemysłu perfumeryjnego. Większość tradycyjnych zakładów produkujących pachnidła posadowiono w pobliżu lawendowych pól w południowej Francji, a olejek lawendowy wchodzi w skład prawie wszystkich klasycznych francuskich kompozycji.

O mchu dębowym napisano już setki stron w literaturze fachowej. Ujmując rzecz naukowo to aromat skromnego porostu – mąkli tarniowej. Cieszył się oszałamiającą popularnością przez ponad 100 lat, gdyż stanowił kultowy składnik zarówno perfum z rodziny chypre, jak i fougere. Pod koniec XX wieku ze względu na swe alergizujące właściwości przyprawił o ból głowy wiele domów perfumeryjnych. Naprędce zastępowano go syntetycznymi substytutami, lub w drodze eksperymentów laboratoryjnych pozyskiwano bez powodującej alergię molekuły.

Nowinka w tym zestawieniu – kumaryna to molekuła zapachowa, o charakterystycznym, przyjemnym aromacie siana. Występuje naturalnie, jednakże w legendarnym zapachu został wykorzystany jej syntetyczny odpowiednik. W 1868 roku pozyskał ją ze smoły węglowej angielski chemik William Henry Perkin. Po białe kryształki kumaryny w branży perfumeryjnej jako pierwszy sięgnął właśnie dom Houbigant. Dziś kumaryna (zarówno naturalna jak i syntetyczna) jest składnikiem blisko 90% perfum. Swój sukces zawdzięcza swej uniwersalności i wszechstronności – perfumom nadaje świeży i słodki aromat.

Najsłynniejsze perfumy fougere - ku nowoczesności

Rewolucyjna kompozycja Houbigant zainspirowała całą branżę. W nawiązaniu do tego zapachu Aime Guerlain tworzy w 1889 roku Jicky – perfumy, które doskonale oparły się próbie czasu i są sprzedawane do dziś.

Oczywiście także w tej rodzinie musiał z biegiem czasu nastąpić znaczące modyfikacje, mające na celu głównie unowocześnienie aromatów. Przełomem okazały się perfumy Brut marki Faberge (1964), w których klasyczne nuty paprociowe połączono z ziołowymi, drzewnymi i kwiatowymi. W kolejnych latach po takie rozwiązania sięgano coraz chętniej.

Dziś z tradycji perfum fougere czerpią najbardziej popularne zapachy, należy tu wskazać całą męską gałąź Eternity czy CK IN2U od Calvina Kleina. W tej grupie odnajdziemy także nowość Armaniego Acqua Di Gio Profondo (2020) czy Armani Stronger with You (2017). W 2010 dom perfumeryjny Houbigant uległ pokusie skorzystania z dawnego sukcesu i wypuścił na rynek odświeżoną wersję Fougere Royale.

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl