Nuty kwiatowe w perfumach

0
Nuty kwiatowe w perfumach

Perfumy kwiatowe

Wiosna to doskonały czas, by porozmawiać o kwiatach. Na trawnikach, łąkach i drzewach od pewnego czasu możemy już podziwiać pierwsze okazy. Także w perfumach na wiosnę królują kwiatowe akordy. Jakie są najpopularniejsze kwiatowe nuty zapachowe? Poznajcie perfumeryjny bukiet!

Zapachy kwiatowe to kwintesencja świata perfum, kategoria wręcz oczywista i osadzona w historii branży. Trudno wyobrazić sobie perfumy bez kwiatów, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Trzeba pamiętać, że perfumy kwiatowe stanowią największa rodzinę – obejmuje ona zapachy, których głównym motywem jest zarówno pojedynczy kwiat, jak i cały ich bukiet.

Kwiatowe nuty uniwersalne

Kwiatowe nuty są nie tylko piękne, ale także uniwersalne – doskonale łączą się z innymi, tworząc kompozycje o różnorodnym charakterze. Spektrum kwiatowych możliwości jest ogromne. Na jednym jego krańcu, kwiaty wraz z cytrusami kreują kompozycje delikatne, świeże, wręcz dziewczęce. Na drugim, otulone nutkami przypraw, żywic budują wonie orientalne, spektakularne, z pazurem. Pomiędzy tymi skrajnymi punktami rozciąga się zaś cała gama kwietnych propozycji, bo bogactwo gatunków stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla powstania oryginalnych wonności.

Zbieranie zapachów

Zapach kwiatów do perfum pozyskuje się w różny sposób. Do najpopularniejszych należą metoda destylacjienfleurage czy poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikową. Aromat róży, jaśminu, lawendy czy Ylang-ylang pozyskuje się ze źródeł naturalnych – z roślin. Jednak w przypadku niektórych kwiatów jest to zbyt kosztowne (fiołek, lotos, lilia wodna) lub wręcz niemożliwe (np. konwalia). Repliki tych zapachów powstają w laboratoriach, z użyciem syntetycznych półproduktów. Efekt końcowy jest zwykle zadowalający – zbliżony do naturalnego. Na takie działania musiał zdecydować się między innymi Edmond Roudnitska, który dla kompozycji Diorissimo (1956) stworzył syntetyczny odpowiednik jednego z ulubionych kwiatów Diora – wspomnianej już konwalii.

Zapach kobiety

Najwięcej kwiatowych aromatów odnajdziemy w perfumach dla kobiet, są w nich niejako tradycyjnym składnikiem. Jednakże ostatnio coraz chętniej sięgają po nie także twórcy zapachów męskich – pozwalając zakwitnąć im w nucie serca. Kwiaty w pachnidłach dla Panów pełnią najczęściej rolę swoistego mediatora – łagodzą (zwłaszcza żywice i nuty balsamiczne), sprawiają, że zapach staje się mniej nachalny. Jednym z pierwszych współczesnych kwiatowych zapachów dla mężczyzn był Fahrenheit od Diora (1988). W kompozycji wykorzystano między innymi lawendę, jaśmin i konwalię, a perfumy do dziś mają zarówno swoich gorących przeciwników, jak i zwolenników.

Odurzająca moc kwiatów

Bogactwo kwiatów jest tak imponujące, że nuty kwiatowe mają swój własny wewnętrzny podział. Na szczególną uwagę zasługują tak zwane kwiaty białe. Zaliczamy do nich między innymi kwiat pomarańczy, tuberozę, jaśmin czy gardenię. Mają one pełny, odurzający, wręcz narkotyczny aromat, który pozwala na tworzenie ultrakobiecych kompozycji. Doskonałym przykładem będzie tu Eternity Calvina Kleina, którego kwiatowa chłodna elegancja uwodzi mężczyzn już od ponad 30 lat. Ale na tym nie koniec dowodów na potęgę białych kwiatów. Kwiat pomarańczy oraz jaśmin to najczęściej występujące składniki w nucie serca wśród perfum, które w ostatnich 10 latach uzyskały nagrodę Zapach Roku The Fragrance Foundation! Ponadto branża perfumeryjna chętnie sięga także po różę, lawendę, ylang-ylang, geranium, konwalię czy fiołek. Poznajcie świat kwiatowych perfum!

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl