Zapach czystości

0
Zapach czystości

 

Pytanie o zapach czystości odwołuje się w zasadzie do naszych doświadczeń, tego co zwykliśmy uznawać jako czyste, sterylne, nieskażone. Mówiąc wprost czystość to właściwie brak brudu. Specyficzny, ciężki, odrzucający zapach brudu łatwo rozpoznać, i już sam jego brak można byłoby uznać za zapach czystości. Ale sprawa oczywiście nie jest taka prosta, bo czystość też pachnie. Zwykle w potocznym rozumieniu ma woń detergentów: w ostrym wydaniu wręcz chloru, a łagodnym cytrusów lub mięty. Czystość kojarzy nam z zapachem świeżego prania, mydła, deszczu, ciała po kąpieli. Od perfum oczekujemy jednak czegoś więcej – czystości w jej udoskonalonej wersji. Wkraczamy tu wręcz na terytorium moralne, gdzie czyste oznacza także anielskie, delikatne - zaprzeczenie zmysłowości. Doniosłe i trudne zadanie zbudowania takiego zapachu powierza się aldehydom, piżmu, często także kwiatom i cytrusom.

Piżmo

Piżmo to składnik niezwykły, zmienny, który może budować spektrum doznań rozciągających się od zwierzęcej zmysłowości po subtelny zapach czystości właśnie. Z jednej strony jest ono zatem obecne w najbardziej sensualnych, uwodzicielskich perfumach, z drugiej zaś dodaje się do mydełek i zasypek dla dzieci, gdyż kojarzy się z czystą skórą. Wszystko zależy od jego stężenia oraz towarzyszących mu nutek. Mistrzem anielskiego, wysubtelnionego piżma jest Narciso Rodriguez. Połączenie tego składnika z kwiatem pomarańczy w zjawiskowym Narciso For Her, zapewnia poczucie świeżości, jakbyśmy właśnie wynurzyły się z pachnącej kąpieli. Delikatną naturę piżma możemy także podziwiać w Lovely od Sarah Jessica Parker. Połączenie lawendy, bergamoty i mandarynki oraz piżma oczywiście wprowadza w dziewczęcy, romantyczny nastrój. Także Prada w pełni wykorzystuje potencjał piżma. W jej pachnącym portfolio jest przecież Prada Infusion d'Iris – subtelna piżmowa kompozycja z cytrusami i irysem.

Aldehydy

Perfumy aldehydowe to jedne z najmłodszych w świecie zapachów. Za ironię losu można uznać zatem, że często kojarzą nam się z czymś tradycyjnym, bezpiecznym, trochę oldschoolowym. Zwłaszcza dotyczy to najsłynniejszego przedstawiciela gatunku Chanel No 5. Wielu z nas określa ich aromat jako mydlany. Jest w tym opisie pewne lekceważenie dla ponadstuletniego arcydzieła, ale zawiera on także ziarenko prawdy. Przez lata tak właśnie pachniała czysta elegancja! Dziś nowa wersja zapachu: Chanel No 5 L'Eau godnie zajmuje pierwsze miejsca w zestawieniach perfum o zapachu czystości. Odrzucając nobliwe dostojeństwo aldehydy zyskały tu nowoczesność i radość. Cała kompozycja jest słoneczna, przejrzysta, rozwesela nutkami kwiatów i cytrusów. W radosny nastrój wprowadzi nas również Byredo w perfumach Blanche, którego zapach przywodzi na myśl świeże pranie.

Zapachy wprost odwołujące się do czystości w jej najbardziej tradycyjnym, przyziemnym znaczeniu ma w swej rozbudowanej ofercie marka Demater czy Clean. Znajdziemy tu woń Clean Fresh Launrdy (Świeże Pranie), Clean Shower Fresh (Świeżość pod prysznicem), Demeter Laundromat (Pralnia), Demeter Pure Soap (Czyste Mydło) i wiele innych. Takie perfumy to czysta przyjemność!

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl