5 rad jak używać perfum

0
Wygoda i jakość

5 porad jak używać perfum, by sprawić przyjemność sobie i otoczeniu

Trwałość i intensywność perfum zależy nie tylko od ich jakości, ale także sposobu, w jaki z nich korzystasz. Co zrobić, aby zapach pozostał z Tobą na dłużej, a jednocześnie nie był uciążliwy dla otoczenia. Przeczytaj 5 naszych rad!

1. Na ciepłe miejsce

Najlepiej aplikować perfumy tam, gdzie tuż pod skórą pulsuje krew. Miejsca te są cieplejsze, dzięki czemu zapach pięknie się rozchodzi (pod wpływem ciepła olejki zapachowe lepiej się utleniają). Szyja, dekolt – między piersiami, nadgarstki, zgięcia łokci, kolan czy kark – tu nakładaj swój ulubiony zapach. Takim ciepłym miejscem zdecydowanie są również pachy – ale tu musimy być ostrożni, gdyż perfumy mogą podrażnić ogoloną czy wydepilowaną skórę.

Po nałożeniu perfum nie należy ich rozcierać – np. pocierając nadgarstkiem o nadgarstek. W ten sposób rozbijasz molekuły zapachowe nut głowy, a perfumy mogą stracić swoją intensywność, gdyż szybciej się ulatniają.

2. Na włosy

Odbiór zapachu mogą zaburzyć inne kosmetyki, które wcześniej nakładaliście na włosy: perfumowany szampon czy odżywka, lakier, woski do układania itp. Co więcej, alkohol zawarty w perfumach wysusza włosy, nie aplikuj ich zatem zbyt często. Najlepiej robić to z odległości około 20 cm. Innym dobrym sposobem, który chroni Twoje włosy, jest nałożenie perfum na szczotkę, a potem wyczesanie lub wymodelowanie nią włosów. Tak zaaplikowany zapach będzie bardziej dyskretny.

3. Na ubranie

Wiele osób oprócz miejsc na ciele i włosów aplikuje perfumy także na ubrania: chusty, bluzki, czapki. Niestety część pachnideł potrafi pozostawić na tkaninach nieestetyczne ślady. Narażone na plamy są zwłaszcza gładkie tkaniny: prym wiodą białe bluzki. Tu musisz zachować ostrożność i „psikać” w miejscach mniej widocznych: po wewnętrznej stronie mankietów, pod kołnierzykiem itp.

Inną metodą pozwalającą na uniknięcie plam jest wchodzenie w mgiełkę rozpylonych perfum. Psiknij zapachem w górę, nieco przed sobą, a następnie wejdź w pachnący obłoczek. Ten sposób pozwala na równomierne rozprowadzenie perfum na ubraniach i włosach. Jest jednak nieco „rozrzutny”, a co za tym idzie trudny do przyjęcia dla osób, które cenią każdą kroplę zapachu.

Z drugiej strony metoda „na mgiełkę” ma pewną zaletę – sprawia, że nawet bardzo intensywne perfumy, stają się delikatniejsze. Docenią to osoby z Twojego otoczenia, zwłaszcza jeśli lubisz mocne zapachy. Dzięki takiej aplikacji ty nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych kompozycji, a osoby bliskie nie cierpią z powodu zbyt silnego aromatu.

4. Na nawilżoną skórę

Zapach lepiej utrzymuje się na natłuszczonej i nawilżonej skórze. Perfumy pachną dłużej i intensywniej u właścicielek tłustej skóry, która wytwarza dużo sebum. Zdecydowanie słabiej aromaty utrzymują się na skórze suchej.

Aby przedłużyć trwałość i intensywność zapachu warto aplikować perfumy się na nawilżoną i natłuszczoną skórę. Musisz jednak uważać, by wykorzystane do nawilżenia środki same nie miały zbyt intensywnego, długo utrzymującego się aromatu. Najlepiej sprawdzi się wazelina kosmetyczna, zaaplikowana na ciepłe miejsca tuż przed nałożeniem tam perfum (porównaj punkt 1).

Dobrze jest zastosować perfumy zaraz po kąpieli i nawilżeniu ciała – zapach świetnie „zwiąże” się z lekko wilgotną skórą i będzie później wspaniale przenosił się na bieliznę czy ubrania.

5. Z rozsądkiem

Zapach jest kwestią indywidualną. To co dla jednego stanowi przyjemny, delikatny aromat, u innych może powodować nieprzyjemne odczucia, z dusznością włącznie. Aplikując perfumy, pamiętaj o osobach, z którymi będziesz się spotykać, pracować. Zapach nie może być dla nich uciążliwy. Aby tak się stało, powinien być wyczuwalny dopiero z niewielkiej odległości – przy uścisku dłoni, pocałunku.

Szczególnie wrażliwe na zapach są małe dzieci, więc unikaj intensywnych aromatów, jeśli zajmujesz się maluchami. Z perfumami musisz także zachować ostrożność, jeśli planujesz aktywności, podczas której pozostajesz z innymi osobami w bardzo bliskim kontakcie. Taką sytuacją jest z całą pewnością wesele czy bal. Podczas zabawy zapachy intensywnie unoszą się z naszych rozgrzanych tańcem ciał i mogą stać się uciążliwe dla partnera czy partnerki.

Przeczytaj także: Jak przechowywać perfumy

Nasze perfumetki

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl