Kolor perfum ma znaczenie!
Sięgając po flakonik nowych, nieznanych perfum, zwracamy uwagę na wiele elementów. Na pewno znaczenie ma znana marka, nazwa, którą już wcześniej słyszeliśmy, oraz wygląd flakonika. Czy warto oceniać perfumy po wyglądzie? Podpowiadamy: warto! A zwłaszcza istotne znaczenie ma kolor opakowania czy płynu. Kolory perfum powiedzą nam więcej o zapachu, niż mogłoby się wydawać.
Kolor a zapach
Generalna zasada jest bardzo prosta: im intensywniejszy kolor, tym intensywniejsze, cięższe perfumy! Co nam mówią barwy perfum?
Czerwony, ciemny pomarańcz i fioletowy
To intensywne, ciepłe kolory i takie też będą zawarte w takich flakonach kompozycje. Sięgając po buteleczki o mocnych barwach, możemy spodziewać się cięższych perfum: kwiatowych, owocowych z silną nutą przypraw, zwłaszcza orientalnych. Wśród nut ujawnią się te znane z aromatycznych orientalnych potraw: wanilia, kardamon, pieprz czarny i różowy, a także gałka muszkatołowa. Perfumy o intensywnych barwach najlepiej sprawdzą się na wieczorne wyjścia czy chłodne dni, gdy chcemy poczuć się mocno otuleni zapachem.
Żółty i różowy
W takich flakonach skrywają się najczęściej perfumy świeże, cytrusowe, zdecydowanie delikatniejsze. Królują tu cytryna, bergamotka, pomarańcz, mandarynka, a także ananas. Można po nie sięgać na co dzień, do pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi. Kompozycje zamknięte w opakowaniach o żółtych i różowych barwach są bardziej harmonijne, przyjemne tak dla osoby, która ich używa, jak i dla jej otoczenia. Dają zastrzyk pozytywnej energii, nie są duszne czy męczące. Chętnie sięgną po nie zwolenniczki aktywnego trybu życia. To zapachy stworzone na letnie dni!
Jasny fioletowy
Perfumy o takiej barwie to najczęściej aromaty subtelniejsze, kwiatowe. Po jasne odcienie fioletu sięgnijmy, gdy poszukujemy nut róży, jaśminu, fiołków czy hiacyntu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku woni w flakonikach żółtych, zapachy w fioletowych opakowaniach idealnie nadają się jako perfumy do pracy czy szkoły. Chętnie sięgną po nie panie o romantycznej naturze, które pragną roztaczać wokół siebie dyskretny urok. Aromaty nawiązujące do koloru fioletowego są zazwyczaj nieco słodsze, bardziej dziewczęce.
Zielony
Zielony to kolor ukojenia i wypoczynku, i takie doznania mają zapewnić perfumy zamknięte w flakonikach o zielonej barwie. Dominują w nich nuty traw i liści. Zielone perfumy są harmonijne, działają antystresowo, więc warto po nie sięgnąć po ciężkim dniu. Sprawdzą się też w pracy, w chwilach wymagających skupienia – na przykład podczas wystąpień publicznych, konferencji, prezentacji. Perfumy zielone są także profesjonalne, „biznesowe”, bo zwykle neutralne dla otoczenia.
Błękit i biel
To kolory świeżości, czystości i otwartych przestrzeni, które kojarzą się z bezkresnym niebem i oceanem. Te skojarzenia można przełożyć na język zapachów. Aromaty z błękitnych flakonów są niczym morska bryza – chłodne, orzeźwiające. Z kolei w białych skromnych flakonikach często pojawiają się perfumy aldehydowe. Najsłynniejszym przykładem „białego” zapachu są perfumy Chanel No 5.
Brąz i czerń
W ciemnych eleganckich flakonikach kryją się zwykle wonie cięższe, zdecydowane, pozwalające wyróżnić się z tłumu. Po te kolory opakowań sięgają zwłaszcza twórcy perfum męskich. Gra skojarzeń znów jest tu niesłychanie silna: w tych kompozycjach pierwsze skrzypce grają nuty drzew, ale także czarna herbata, piżmo czy imbir. To zapachy do zadań specjalnych - uwodzicielskie, zmysłowe!
Opisane zasady należy traktować jak wskazówki. Pomogą one wstępnie wybrać zapach, który będzie odpowiadał naszym preferencjom. Czy zawsze się sprawdzą? Niestety nie. Nie wszyscy producenci odnoszą się do nich, przygotowując wyszukane flakoniki. Często o kolorze pojemniczka decydują kwestie „pozazapachowe” – marketingowe, wizerunkowe czy artystyczna koncepcja marki. Możemy zatem znaleźć delikatne wonie w ciemnych flakonach. Pozostaje zatem próbować, ale czy nie na tym właśnie polega cała przyjemność?
Przeczytaj także 5 naszych rad jak używać perfum