Nuty owocowe w perfumach

0
Nuty cytrusowe w perfumach

Od początku XXI wieku popularność nut owocowych w perfumach nieustannie wzrasta. Obok tradycyjnych, silnie osadzonych w historii perfumiarstwa nut cytrusowych, pojawiają się wciąż nowe aromaty, które czerpią z bogactwa owoców. Czemu owoce zawdzięczają dobrą passę? Wyjaśniamy!

Tradycja czyli nuty cytrusowe

Nuty owocowe to jedne z najstarszych nut zapachowych. Na szczególną uwagę zasługują tu cytrusy czyli poprawnie rzecz ujmując mięsiste jagody tzw. hesperidium. Stanowiły one nieodzowny składnik wód kolońskich (zwłaszcza bergamotka), ale także popularnych od początku ubiegłego wieku perfum szyprowych (cytrusowo-drzewnych). Początkowo pożądanym składnikiem wonności były przede wszystkim – cytryna, limonka, pomarańcza, a ostatnio przedmiotem zainteresowania perfumiarzy stały się bardziej współczesne odmiany: grejfrut, yuzu, hassaku.

Pozyskiwanie owocowych zapachów

Zapach cytrusów pozyskuje się zwykle metodą tłoczenia lub tłoczenia na zimno. W przypadku nut owocowych tradycyjne metody pozyskiwania olejków zapachowych – destylacja czy ekstrakcja - są mało skuteczne i często zapach jest po prostu odtwarzamy w laboratorium ze sztucznych półproduktów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest duża zawartość wody w owocach.
Nuty owocowe, w tym cytrusowe pozyskuje się nie tylko z samych owoców, ale także z pędów czy liści – np. drzewa pomarańczowego (petit grain). Bardzo popularne są także kwiaty drzew cytrusowych, zwłaszcza neroli (kwiat pomarańczy gorzkiej). Jako ciekawostkę można podać, że cytrusowe nutki, odnajdujemy nie tylko w roślinach z rodzaju Citrus, ale także w melisie, trawie cytrynowej czy werbenie cytrynowej.

Perfumy owocowe

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku nut kwiatowych, także nuty owocowe są niezwykle uniwersalne i zapewniają szerokie spektrum perfumeryjnych możliwości. Z jednej jego strony, odnajdziemy zapachy świeże, lekkie. Taki efekt zawdzięczamy cytrusom, które doskonale łączą się z nutami kwiatowymi, ale także morskimi. Ale nie tylko cytrusy potrafią wprowadzić element świeżości – tu doskonale sprawdzą się także jabłko czy jeżyny. Z kolei malina, truskawka lub brzoskwinia nadają zapachom smakowitej słodyczy. Egzotyczne doznania zapewnią natomiast kokos, papaja oraz ananas. Owocowe nuty w połączeniu z korzeniami dadzą mocniejszy efekt w postaci perfum wieczorowych, z pazurem.

Zwykle nuty owocowe wprowadzają do perfum uczucie lekkości, jednakże niektóre np. wiśnia, działają wręcz przeciwnie, czyniąc perfumy cięższymi. Owoce umieszczane są najczęściej w nucie głowy, gdzie odpowiadają za pierwsze doznania użytkownika.

Dla kogo owoce?

Perfumy owocowe doskonale trafiają w wiele gustów, stając się cenionym składnikiem perfumeryjnych bestsellerów. Ich subtelność i uniwersalność, a jednocześnie witalność sprawia, że doskonale sprawdzają się jako perfumy do pracy, na wiosnę czy lato. Perfumy owocowe są nowoczesne i chętnie sięga po nie najmłodsze pokolenie, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z zapachami. Od kilku dekad status kultowych utrzymują cytrusowe CK One, które doczekały się kilkudziesięciu flankerów! Ogromna popularność tego zapachu odsłania jeszcze jedną cechę nut owocowych – są one unisexowe, podobają się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nuty owocowe doceniają także sportowcy – zwłaszcza cytrusy stanowią częsty dodatek kompozycji dla aktywnych.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl