Perfumy arabskie

0
Perfumy arabskie

W świecie zapachów bardzo często można usłyszeć o francuskich i arabskich perfumach. Sławę tych pierwszych zaprezentowaliśmy Wam w artykule: Francuskie perfumy. Teraz pora zająć się drugą „legendą”. Czym są perfumy arabskie, co je wyróżnia?

Perfumy orientalne

Jak sama nazwa wskazuje arabskie perfumy wywodzą się z Bliskiego Wschodu, konkretnie z rejonu Morza Arabskiego. Do naszej części świata trafiły za sprawą wypraw krzyżowych. Do średniowiecznej Europy, w której przez wieki perfumy uważano za grzeszne, wniosły upragniony powiew piękna i wyrafinowania. Potem stopniowo zostały zapomniane, by powrócić z całą mocą w ostatnich dekadach.

Skąd nagły wzrost popularności arabskich pachnideł? Miało na to zapewne wpływ kilka czynników, ale wśród najważniejszych należy wymienić bogacenie się społeczeństw. Wzrost zamożności spowodował, że perfumy słynnych marek jak Chanel, Dior czy YSL stały się bardziej dostępne, z drugiej zaś strony uwolnił ogromny apetyt na nowości. Rozpoczęło się poszukiwanie innowacyjnych kompozycji, nowych molekuł, ale również zapachów niszowych. Francuskie perfumy zyskały nowego, bardzo silnego konkurenta.

Perfumy w olejku

Pierwszym, najbardziej „namacalnym” wyróżnikiem perfum arabskich jest ich konsystencja. Są to perfumy w olejku, używanie alkoholu w krajach arabskich podlega bowiem restrykcjom. Na ciało można nanieść jedynie wonny olejek, ale do skrapiania ubrań dozwolone jest wykorzystywanie pachnidła z alkoholem. Taki duet zapewnia niesamowite doznania.

Zapach olejków na ciele utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a nawet kilka dni. Długo pozostaje niezmienny, punkt kulminacyjny osiągając po dwóch, trzech godzinach. Co więcej, na każdym taki olejek pachnie inaczej, co zależy między innymi od osobniczego pH. Tymczasem alkoholowe perfumy na ubraniach rozwijają się w znany Europejczykom sposób. Zapach ciała i ubrań współistnieją, wspierają się, dając niesamowicie uwodzicielski efekt.

Perfumy naturalne

Perfumy arabskie są tworzone na bazie olejków z kwiatów, owoców, drzew i ziół. Jednym z najbardziej charakterystycznych składników jest oud czyli żywica drzewa agarowego. To unikalna i dodajmy szalenie kosztowna substancja o balsamicznym, złożonym zapachu, z nutą dymną. Pozwala ona doskonale wydobyć i podkreślić moc innych składników. W perfumach arabskich chętnie sięga się także po ambrę czy piżmo, ale również irys, jaśmin oraz różę. Ze względu na rozległe kontakty handlowe w pachnidłach znalazły się też egzotyczne składniki: gorzka pomarańcza i inne cytrusy.

Obiegowa opinia głosi, że perfumy arabskie są szalenie mocne, duszące, wręcz nieznośnie. Zapewne taką ocenę można wystawić aromatom z targów i bazarków, ale z całą pewnością nie zasługują na nią wyrafinowane pachnidła oparte często na wielowiekowej recepturze. Powstają one w tradycyjnych manufakturach, stanowiąc przykład elegancji i zmysłowości. Są bogate, gęste, egzotyczne i po prostu piękne.

Perfumy inspirujące

Trzeba także pamiętać, że właśnie Arabowie wnieśli ogromny wkład w opracowanie sposobów pozyskiwania zapachów. Udoskonalili metodę destylacji parą wodną, przygotowali liczne receptury, początkowo proste, później coraz bardziej wyrafinowane. Eksperymenty z destylacją prowadził między innymi perski chemik Avicenna. To jemu zawdzięczamy szalenie popularną wodę różaną.

Perfumy arabskie zafascynowały nie tylko konsumentów, ale także producentów zapachów. Po orientalne inspiracje sięgnęli najwięksi: Tom Ford, Giorgio Armani czy Christian Dior. Te marki przygotowały własne kompozycje, a nawet serie z nutami oudu czy kadzidła.

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl