Perfumy przyprawowe

0
Perfumy przyprawowe

Choć formalnie lato trwa do 22 września, już coraz silniej czuć jesienny chłodek. Zwłaszcza rano i wieczorem potrzebujemy dodatkowego otulenia. I tak jak w odzieży sięgamy po lżejsze kurtki czy ciepłe sweterki, tak w perfumach powinniśmy zwrócić uwagę na rozgrzewające nutki. Wspaniale w tej roli sprawdzają się znane z kuchni przyprawy. Poznajcie 5 najpopularniejszych przypraw w perfumach!

Perfumy waniliowe

To niekwestionowana królowa przypraw w perfumach. Smakowicie łączy się z nutkami kwiatowymi i doskonale odnajduje w zapachach orientalnych. To aromat słodki, intensywny, ale jednocześnie kojący i poprawiający nastrój; przypisuje się mu także zdolności afrodyzjakalne.

Mistrzowie perfumiarstwa zwykle umieszczają wanilię w nucie bazy, by jej zapach pozostał z nami jak najdłużej. Choć wanilia może występować z perfumach na co dzień, to jednak jej domeną jest przede wszystkim wieczór i specjalne okazje.

Aromat wanilii pozyskuje się z torebek nasiennych wanilii płaskolistnej. To pnącze z rodziny storczykowatych, które wyróżnia się pięknymi żółtymi kwiatami. Torebki są zbierane i suszone tuż przed dojrzewaniem, a następnie poddawane procesowi fermentacji i ekstrakcji rozpuszczalnikowej. Niestety cała procedura jest dość skomplikowana, a co za tym idzie kosztowna, stąd coraz częściej wykorzystuje się tańsze zamienniki syntetyczne.

Słodką wanilię odnajdziecie w bestsellerowych Lancome La Vie Est Belle, Armani Si czy Chanel Coco Mademoiselle. Czyżby wanilia była tajnym składnikiem przepisu na perfumeryjny sukces?

Perfumy cynamonowe

Cynamon należy z pewnością do wielkiej trójki przypraw korzennych. Wraz z goździkami i gałką muszkatołową wręcz odpowiada za świąteczny, grudniowy nastrój. To przecież smakowity składnik pierniczków i grzanego wina. Cynamon wprowadza jednak nie tylko element rozgrzewający, ale także wykwintny, elegancki. Takiej wytwornej energii w chłodniejsze dni potrzebujemy wszyscy bez względu na płeć, dlatego cynamonowe nutki wykorzystuje się zarówno w zapachach dla pań, jak i panów.

Najbardziej ceniony, klasyczny olejek cynamonowy pozyskuje się metodą destylacji z parą wodną z kory cynamonowca cejlońskiego (olejki pozyskiwane z liści czy korzeni mają mniejszą wartość). Trzeba jednak podkreślić, że rodzaj cynamonowiec obejmuje ponad 250 gatunków drzew i krzewów, co wpływa na znaczą ilość dostępnych opcji. Olejek jest chętnie wykorzystywany nie tylko w kuchni (aromatyzowanie potraw) i perfumiarstwie, ale także w medycynie jako składnik maści rozgrzewających, przeciwbólowych oraz płukanek do ust.

Ponieważ za oknem wciąż trwa lato, nie będziemy wam dziś proponować cynamonu w jego najcieplejszej, zimowej odsłonie. Przygotowaliśmy dla Was kompozycję, które doskonale sprawdzą się także pod koniec lata i podczas pierwszych jesiennych chłodów. Kobiecy, złagodzony wanilią cynamon znajdziecie w doskonałych perfumach Christian Dior Dolce Vita. Panowie mogą zaś rozkoszować się tą przyprawą w Paco Rabanne One Million Prive czy Hugo Boss Bottled.

Perfumy kardamon

Pikantny i energetyzujący charakter kardamonu czyni z niego składnik doskonały tak do potraw, jak i perfum, które mają nas na celu rozgrzać i otulić. Oprócz jednak wyraźnie ostrej nutki kardamon może mieć dodatkowe wymiary. Kardamon zielony kryje w sobie coś miętowego, lekko odświeżającego, zaś czarny ma charakter lekko ziemisty, dymny.

Kardamon jest obok wanilii i szafranu jedną z najdroższych przypraw na świecie. Na szczęście zaledwie niewielka ilość tego składnika wystarczy, by nadać wspaniały smak i aromat zarówno słodyczom, jak i potrawom mięsnym czy nawet kawie. Przyprawie tej przypisuje się właściwości afrodyzjakalne, co czyni z niej jeszcze bardziej pożądaną substancję.

Olejek kardamonowy jest pozyskiwany metodą destylacji parą wodną z suszonych owoców kardamonu. Jest słodki, korzenny wręcz balsamiczny, a perfumom dodaje lekkości i elegancji. Pięknie łączy się z nutami drzewnymi czy cytrusowymi.

Kardamon to przede wszystkim domena zapachów męskich. Zdecydowanie warto w tym gronie wymienić YSL La Nuit de l'Homme. Jeśli zaś chodzi o panie, to przepiękną nutę kardamonu odnajdziemy w spektakularnych Kenzo Jungle Elephant. Nie jest to jednak zapach łatwy: albo pokochasz go od pierwszego spotkania, albo przyprawi Cię o ból głowy. Co więcej, Kenzo nadaje się do stosowanie właściwie tylko zimą, ale wtedy działa lepiej niż najcieplejszy szal. Jeśli obawiasz się tak silnego efektu, sięgnij po coś łagodniejszego np. Versace Crystal Noir.

Perfumy pieprzowe

Pieprz to kolejna już ostra i zadziorna nuta przyprawowa perfumach. Nadaje kobiecym zapachom wyjątkowej świeżości, a męskim szlachetnej elegancji. W perfumiarstwie przede wszystkim stosuje się dwa rodzaje olejków pieprzowych: czarny i biały.

Olejek z czarnego pieprzu wytwarzany jest z jeszcze niedojrzałych jagód (zielonych), które następnie są suszone, przez co uzyskują czarny kolor. Tak przygotowane ziarenka poddawane są procesowi destylacji. Do produkcji olejku z białego pieprzu używa się namoczonych w solance mocno dojrzałych jagód, które także są później poddawane destylacji.

Warto również wspomnieć o olejku z różowego pieprzu. Nie jest on co prawda pozyskiwany z tej samej rośliny, co wspomniane wcześniej olejki, lecz z pewnością ma podobny charakter. Znawcy podkreślają jednak, że jest bardziej słodki i rześki.

Cudownie delikatny pieprz połączony z wygodną zamszową nutą odnajdziemy w Lacoste Pour Femme, po jego bardziej zmysłową wersję zapraszamy do wspomnianego Versace Crystal Noir. Dla panów zaś ostre pieprzowe nutki skrywa szlachetny Hermes Terre d'Hermes.

Perfumy imbirowe

Choć imbir nie jest tradycyjnym składnikiem perfum, to w ostatnim czasie nastąpiła prawdziwa erupcja zapachów z jego udziałem. Stąd też niejako awansem znalazł się w naszym zestawianiu.

Najcenniejszą częścią imbiru jest kłącze, potocznie nazywane korzeniem imbiru. Podobnie jak kardamon imbir jako przyprawa odnajduje się zarówno w daniach słonych, jak i słodkich – zwłaszcza w kuchni chińskiej i hinduskiej. I nic w tym dziwnego te imbir jest spokrewniony z kardamonem i powiela wiele jego pożądanych cech – ostrość i rześkość.

Olejek imbirowy pozyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną. W smaku pozostaje palący, a nawet lekko gorzki, jednak aromat imbiru jest drzewny, słodki, odświeżający.

Imbir w połączeniu z cytrusami to gotowy przepis na wodę kolońska lub energetyczny sportowy zapach dla panów. Imbir może jednak objawić także elegancką naturę. Tu przykładem jest Dior Homme Sport. Pomimo nazwy to nie zapach na trening, lecz pachnidło doskonałe do białej koszuli i letniego garnituru.
A imbir w damskiej odsłonie? Tu zdecydowanie warto polecić Armani Code for Woman – wyrafinowane, słodkie, lecz wciąż rześkie!

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl