Z czego robione są perfumy?

0
Z czego robione są perfumy?

Kilka słów wstępu

Perfumy to, co oczywiste, substancje chemiczne, których skład można odczytać na opakowaniu. Nie tylko nie brzmi on zbyt seksownie, a dla wielu jest wręcz niezrozumiały. Spróbujmy przełożyć ten chemiczny język na nieco bardziej przystępny.

Kwintesencją perfum są związki zapachowe, tzw. olejki zapachowe dawniej naturalne - pochodzenia roślinnego, rzadziej zwierzęcego - dziś coraz częściej syntetyczne.

Zapach olejków jest wzmacniany związkami sztucznymi lub naturalnymi. Do naturalnych wzmacniaczy zalicza się ambrę, piżmo, cywet i kastoreum, które mają zwierzęcy rodowód. Co ciekawe, same środki wzmacniające mają często w surowej postaci nieprzyjemny zapach!

Nieodłącznym składnikiem perfum jest również alkohol, który pełni rolę rozpuszczalnika. Najczęściej do wyrobu perfum stosuje się etanol lub mieszaninę lekkich alkoholi alifatycznych.

Składniki pochodzenia roślinnego

Dawniej olejki zapachowe pozyskiwano głównie przez ekstrakcję lub destylację parą wodną, dziś następuje to coraz częściej przez zmieszanie związków chemicznych. Są to zwykle substancje lotne, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się je w nutach głowy i serca. Do najpopularniejszych składników pochodzenia roślinnego należą: bergamotka, cedr, drzewo sandałowe, gardenia, geranium czy mech dębowy.

Bergamotka – olejek bergamotkowy pozyskiwany jest ze skórki owocowej drzewa cytrusowego z rodziny pomarańczy. Owoc przypomina kolorem limonkę. Samo drzewo ma duże wymagania klimatyczne i jest trudne w uprawie – największe plantacje założone zostały w Kalabrii. Olejek bergamotkowy jest lekki, orzeźwiający i często stanowi nutkę głowy.

Nutki bergamotki zawierają między innymi Chanel Coco Noir czy Versace Versense.

Cedr – olejek pozyskuje się z drzewa cedrowego należącego do rodziny sosnowatych. Ma słodki, drzewny, balsamiczny zapach. Dawniej olejek cedrowy wykorzystywany był jako afrodyzjak, a do dziś cieszy się popularnością w medycynie naturalnej. Olejek cedrowy występuje najczęściej w nutkach bazy, ze względu na swoje „wyciszające” właściwości.

Nutki cedru wykorzystano w kompozycjach: Dior Fahrenheit, Dolce&Gabbana Light Blue.

Drzewo sandałowe – dzięki niemu perfumy mają miękki, słodkawy, żywiczno-balsamiczny aromat. To częsty składnik kompozycji orientalnych, i nic w tym dziwnego, gdyż drzewa, z których pozyskuje się olejek, rosną najczęściej w Indiach, ale również w Indonezji, na Cejlonie, Wyspach Pacyfiku czy w Australii. Co ciekawe sandałowiec jest półpasożytnikiem – sole mineralne i wodę czerpie z korzeni innych drzew.

Nutę tę zastosowano w perfumach: Jimmy Choo Fever, Calvin Klein Eternity.

Gardenia – Krzew gardenii jest niewielki i wiecznie zielony, a kwiaty wszystkich odmian wyjątkowo mocno pachną. Pozyskiwany z nich olejek nadaje perfumom silnie słodki zapach. Uzyskiwany jest on metodą enfleurage i a ze względu na intensywny aromat w perfumach, łagodzi się go delikatniejszymi nutkami.

Zapach gardenii znajdziecie między innymi w Paco Rabanne Lady Million, Carolina Herrera 212 VIP.

Geranium (bodziszek) – olejek z geranium ma specyficzny ziołowo-korzenny aromat i wykorzystywany jest często do utrwalania zapachów. Olejku z geranium (bodziszka) nie należy mylić z olejkiem geraniowym pozyskiwanym z niektórych odmian pelargonii.

Paco Rabanne Invictus oraz Hugo Boss Bottled to przykłady zapachów, w których odnajdziecie nutkę geranium.

Mech dębowy (mąkla tarniowa)– wbrew nazwie nie jest mchem, lecz porostem. Stanowi nieodłączny składnik perfum szyprowych. Wykorzystywany w perfumach do utrwalania kompozycji, wnosi do niej głęboki, drzewny, ziemisty aromat. Niestety mech dębowy jest silnie alergizujący, co spowodowało, że perfumy, w których był wykorzystywany, poddano reformulacji (zastąpiono go paczulą, wetiwerem lub syntetycznym odpowiednikiem) albo wykorzystano składnik bez zakazanej molekuły.

Chloe Nomade, Si Fiori to kompozycje, które zawierają nutkę mchu dębowego.

Składniki pochodzenia zwierzęcego

Wśród składników o zwierzęcym rodowodzie na czoło wysuwają się utrwalacze zapachu, których pochodzenie może spowodować grymas na twarzy. Często pojawiają się one w artykułach w charakterze ciekawostek, budzących pewną konsternację.

Ambra – zapach uważany za jeden z najważniejszych afrodyzjaków uzyskiwany jest z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Czysta ambra nie ma zapachu, dopiero obróbka powoduje, że powstaje charakterystyczny trochę słodko-gorzki, zmysłowy aromat. Ze względu na trudności w jej pozyskiwaniu (kaszaloty objęte są ochroną), próbuje się stosować zamienniki składnika.


Cywet (cybet)– to z kolei ekstrakt z wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych zwierząt z rodziny wiwerowatych tzw. cywet. Surowy i nierozcieńczony ma po prostu zapach fekaliów, rozpuszczony alkoholem nabiera kwiatowo-piżmowego aromatu. Najczęściej pozyskiwany jest w dość okrutny sposób, lecz popyt na specyfik wciąż jest duży, z uwagi na niemożność zastąpienia go syntetykami czy zamiennikami pochodzenia roślinnego.

Piżmo – to jedna z najstarszych i wciąż najpopularniejszych substancji zapachowych. Jest nazywane także zapachem czystości, ale jego pochodzenie bynajmniej z czystością się nie kojarzy. Piżmo to bowiem wydzielina gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego. Substancję o podobnych właściwościach można także pozyskać od innych zwierząt lub wręcz zastosować piżmo syntetyczne. Piżmo oryginalne ma postać kruchej masy, silnie pachnącej amoniakiem. Po rozcieńczeniu uzyskuje jednak zmysłowy, zwierzęcy aromat.

Kastoreum – to wydzielina skórna bobra europejskiego i kanadyjskiego, która odpowiednio spreparowana nadaje perfumom zwierzęcej krągłości i zmysłowości. Ostatnio składnik ten wykorzystywany jest nieco rzadziej, choć wciąż są kraje, w których pozyskuje się go w „naturalny” sposób.

Na marginesie warto wspomnieć, że ceny naturalnych zwierzęcych utrwalaczy są astronomiczne (ambra kosztuje 10 – 20 dolarów za gram). Z racji ograniczonej dostępności składników, wiele wysiłku wkłada się w pozyskanie syntetycznych zamienników.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl