Róża – królowa perfum

0
Róża – królowa perfum

Jeśli jaśmin, jest królem olejków zapachowych, to róży z całą pewnością należy się szlachetny tytuł królowej. Zapach ten jest jednym z najchętniej i najczęściej wykorzystywanych przez twórców perfum. Dlaczego? Poznajcie kilka faktów o tej niezwykłej roślinie!

Niejedno oblicze róży

Kwiaty róży zachwycają swą różnorodnością – od romantycznych, dzikich z zaledwie kilkoma płatkami, przez ciężkie, bogate "bukiety" aż po wysmukłe, szlachetne w wazonie. Spektrum możliwych propozycji multiplikuje nieograniczona wręcz paleta kolorów – od śnieżnobiałych, po prawie czarne.

Ku naszej radości ta wizualna różnorodność przekłada się także na moc doznań zapachowych. Aromat róży może podążać zarówno w stronę dziewczęcej subtelności, zmysłowej femme fatale, jak i babcinego mydełka. Co ciekawe, ten nad wyraz kobiecy kwiat, potrafi także ukazać swoje nieco męskie oblicze. Zależy to nie tylko od wykorzystanego gatunku, ale także sposobu pozyskiwania olejku zapachowego.

Gatunki róż w perfumach

W przemyśle perfumeryjnym szczególne miejsce zajmują dwa gatunki róż: róża damasceńska oraz centifolia. Róża damasceńska już od starożytności była uprawiana w krajach basenu Morza Śródziemnego. Dziś słynie z niej zwłaszcza Bułgaria, gdzie sprowadzono ją – a jakże – z Damaszku jeszcze w XVII wieku.

Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym, zwłaszcza dużym wahaniom temperatury między dniem i nocą (co sprawia, że rośliny produkują więcej olejku), już w XVIII nastąpił intensywny rozwój plantacji. Dziś Bułgaria jest głównym producentem olejku i absolutu różanego, a różę damasceńską określa się często mianem bułgarskiej.

Drugim kluczowym gatunkiem róży w przemyśle perfumeryjnym jest róża centifolia czyli stulistna (ze względu na liczbę płatków). Roślina ta ma zdecydowanie krótszą historię niż pierwszy z omawianych gatunków. Powstała w XVI wieku we Francji jako krzyżówka róży damasceńskiej z różą dziką i piżmową. Dziś uprawiana jest głównie we francuskim Grasse i Egipcie, a zastosowanie znajduje nie tylko w produkcji perfum, ale także w spożywczym – do przygotowania konfitur.

O ile różna damasceńska ma bardzo intensywny, słodki, dla niektórych wręcz męczący aromat (z owocową nutką), do różna cetifolia jest zdecydowanie delikatniejsza. Wyczuwalne są w niej subtelne nuty miodowe i zielone.

Pozyskiwanie zapachu róży

W zależności od sposobu pozyskiwania róża może ujawnić swe delikatne lub nieco bardziej charakterne oblicze. W efekcie perfumiarz ma do dyspozycji subtelniejszy olejek różany lub intensywny, wręcz mroczny absolut.

Do przygotowania zarówno jednego, jak i drugiego specyfiku potrzeba zastraszających ilości płatków. Na 1 kg olejku przypada około 3 ton kwiatów! Olejek różany jest wytwarzany metodą destylacji z parą wodną, zaś absolut ekstrakcji rozpuszczalnikiem. Czasami, choć coraz rzadziej, stosuje się również metoda enfleurage, która wykorzystuje zdolność tłuszczów do absorpcji zapachów (więcej na ten temat dowiecie się z artykułu Jak powstają olejki zapachowe).

Perfumy z różą

Aromat róży jest ceniony przez perfumiarzy także za zdolność łączenia i harmonizowania kompozycji. Wykorzystuje się go zwłaszcza w nucie serca, gdzie wprowadzają element elegancji i szlachetności. Doskonałym przykładem może być Dior Miss Dior Le Parfum (2012) w którego sercu kwitną zarówno róża damasceńska, jak i turecka.

Róża perfekcyjnie wpisuje się w unikalny paryski szyk – nieco swobodny, ale wciąż stylowy. Nic więc dziwnego, że YSL uczynił z niej punkt odniesienia dla Parisienne (2009). Paryżanka musi pachnieć różami! Również kultowe Chloe Chloe (2008) wykorzystują moc różanego zapachu, by zapewnić doznania z pogranicza czystości i niesamowitej klasy.

Róża doskonale łączy się z innymi składnikami, np. owocami. Jabłkowo-różane orzeźwienie zapewnia Donna Karan w Be Delicious Fresh Blossom (2009). Fantastycznie kobiecą, przyjazną kombinację frezji i kaktusa z różą odnajdziemy natomiast w Hugo Boss Ma Vie (2014).

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl