Wybór odpowiednich perfum potrafi przyprawić o ból głowy, niestety nie tylko w przenośni. Co zrobić, aby wizyta w perfumerii zakończyła się sukcesem i radością z idealnie dobranego zapachu? Przeczytajcie nasz krótki poradnik wyboru perfum dla kobiet!
Zachowaj umiar w testowaniu!
Przede wszystkim testując perfumy należy zachować umiar, a całą „operację” rozplanować na dłuższy czas. Za ideał można uznać sytuację, w które pryskamy odrobinę perfum na skórę (nadgarstek czy dekolt), a następnie cierpliwie czekamy nawet kilka godzin, aż zapach się rozwinie. Niestety nie zawsze mamy czas na takie testy, wtedy można wykorzystać drogę na skróty.
Do testów większość perfumerii oferuje papierki (tzw. blottery), na które nanosimy zapach. W taki sposób możemy jednak sprawdzić zaledwie kilka z nich – najczęściej nie więcej niż 3. Przy większej ilości nasz zmysł powonienia „odmawia posłuszeństwa” i nie jesteśmy już w stanie rozróżnić zapachów, a co dopiero wskazać ten najlepszy. Z pomocą może przyjść zwykła kawa. Wąchanie ziaren kawy między testami uroczych zapachów, pozwoli zbadać ich nieco więcej. Warto jednak pamiętać, że woń z papierków może znacznie odbiegać od tego, jak perfumy będą pachnieć na naszej skórze.
We wstępnej selekcji zapachów mogą nam pomóc także kolory flakoników, ponieważ w barwach „zaszyfrowany” jest często typ zapachu. Jakie znaczenia mają kolory perfum? Przeczytaj nasz artykuł: Kolory perfum - czy mają znaczenie?
Dostosuj intensywność zapachu!
Intensywność zapachu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o rodzaju wonnego płynu, grupie zapachów oraz typie Twojej skóry.
Zawartość olejków
Wonności mogą mieć różną zawartość olejków zapachowych. Im jest ich więcej, tym perfumy są trwalsze. Najmocniejsze są ekstrakty perfum (Extrait de Parfum – 44-60% olejków), a następnie perfumy właściwe (Parfum - 15-43% olejków), wody perfumowane ( Eau de Parfum EdP - 10-20% olejków), wody toaletowe (Eau de Toilette EdT – 5-15% olejków), wody kolońskie (Eau de Cologne EdC – 3-8% olejków) oraz wody odświeżające (Eau Fraîche, eau de solide EdS – 1-3% olejków). W powszechnym użyciu są zazwyczaj wody perfumowane i toaletowe.
Rodzaj skóry
Zapach różnie utrzymuje się i rozwija na różnych typach skóry. Właścicielki skóry tłustej mogą cieszyć się dłużej pięknymi woniami, a zapachy będą intensywniejsze. U osób o skórze suchej aromat utrzymuje się krócej i jest łagodniejszy. Z tego powodu Panie o tłustej skórze mogą spokojnie uzyskać pożądany efekt korzystając zaledwie z wody toaletowej, podczas gdy posiadaczki suchej skóry będą sięgały po mocniejsze wody perfumowane. Jeśli masz suchą skórę i chcesz, by zapach towarzyszył Ci dłużej, powinnaś zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Najlepiej sprawdzą się balsamy z tej samej linii zapachowej co wybrane perfumy.
Przeczytaj też: 5 rad jak używać perfum
Typ zapachu
Moc perfum zależy także od tego do jakiej grupy zapachów należą. Perfumy kwiatowe czy owocowe (cytrusowe) są zwykle lżejsze, delikatniejsze i bardziej dyskretne. Z większą siłą oddziałują zapachy orientalne, z dodatkiem wyszukanych przypraw jak cynamon czy kardamon. Za bardzo ciężkie uchodzą perfumy szyprowe, które łączą mech dębowy z aromatem wetiweru, róży, bergamotki czy paczuli. Intensywnym oddziaływaniem charakteryzują się także perfumy paprociowe, gdzie mieszają się nuty paproci, lawendy, mchu dębowego i paczuli. Są one zazwyczaj wykorzystane w perfumach dla mężczyzn, ale można ja znaleźć także w kompozycjach typu unisex. Najcięższą i zarazem najmłodszą grupą zapachową są perfumy aldehydowe. Powstały one zalewie 100 lat temu, kiedy zaczęto korzystać w perfumiarstwie z aldehydów. Najsłynniejszym zapachem w tej grupie, a jednocześnie w całej historii perfum są Chanel No. 5.
Dobierz perfumy do swojej osobowości!
Elegantki zapewne chętniej sięgną po klasyczne, sprawdzone kompozycje. Dla nich proponujemy aromaty mocniejsze, choć nie przesadnie intensywne. Nienaganne kostiumy i sukienki doskonale komponują się z klasycznymi zapachami. Wybór jest szeroki a otwierają go aromaty aldehydowe, szyprowe i orientalne. Perfumy orientalne powinny także przypaść do gustu uwodzicielkom. Zapachy z odległych zakątków to zazwyczaj prawdziwa uczta dla zmysłów: rozpalają wyobraźnię i zniewalają.
Romantycznym amatorkom spacerów, poezji i niezapomnianych wieczorów spodobają się zapewne wonie kwiatowe. Subtelne aromaty róży, jaśminu, hiacyntów czy frezji pozwolą poczuć się lekko i cieszyć każdą urokliwą chwilą.
Aktywne panie oraz zwolenniczki wysiłku fizycznego mogą sięgnąć zwłaszcza po świeże zapachy, dające poczucie orzeźwienia. Takie z pewnością są aromaty cytrusów: limonki, bergamotki czy pomarańczy.
Wybór idealnych perfum to niełatwa sztuka, i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu, zwłaszcza gdy dotyczą perfum oryginalnych, mogą mieć przykre konsekwencje dla portfela. Czasem warto wydłużyć okres prób lub sięgnąć po praktyczne perfumetki, które można potraktować jako testery perfum.